WordPress’te Yazılara veya İçeriğe Zaman Aşımı Nasıl Uygulanır

Sizin de bazı yazılarınızı artık sitenizde istemediğiniz, keşke bir son kullanma tarihi olsaydı dediğiniz zamanlar oldu mu? Belki kısa süreli bir duyuru veya bir indirim hakkında yazdınız. Bu yazınızın, veya yazınızın içinde değindiğiniz bu kısa süreli konunun zaman aşımına uğradığında sitenizden de kendiliğinden kalkması güzel olmaz mıydı?

Bu yazıda, WordPress sitenizdeki bir yazıya nasıl son kullanım tarihi vereceğinizden ve herhangi bir yazınızın içindeki belirli bir alanı – belirlenen süre dolumunda nasıl görünmez yapabileceğinizi anlatacağım.

Yazınızın ne zaman süre dolumuna uğramasını istiyorsunuz?

Yazı eskitmenin esas amacı, süreli kuponlar, indirimler, etkinlikler veya fırsatlarla ilgili yazılarınızı, bu süre dolduğunda sitenizden kaldırılıp, çöp içerik üretmesini önlemektir.

Bazı durumlarda da süre dolumu olmuşsa bile yazınız çok faydalı ve ziyaretçi çekiyor olabilir ve sadece yazınızın belirli bir kısmının yayından kalkmasını isteyebilirsiniz.

İsterseniz önce bir yazının tamamen zaman aşımına uğrayıp kaldırılmasına değinelim.

WordPress’te Yazılara Zaman Aşımı Nasıl Uygulanır?

Yazılara zaman aşımı uygulamak PHP kodlar veya WordPress’teki özel alanları kullanarak elbette mümkün, ama bu çok fazla çalışma ve iş yükü getiriyor. Bunun yerine daha kolay bir çözüm olan Post Expirator (yazı eskitici) eklentisini inceleyeceğiz.

Öncelikle eklentiyi yükleyip etkinleştirmemiz gerekiyor.

post-expirator-eklenti-kur

Etkinleştirdikten sonra herhangi bir yazı veya sayfayı düzenleme ekranına giriyoruz ve sağ kısmında artık şöyle yeni bir kutu görmeliyiz:

post-expirator-gorunum

Artık yazı eskitmeyi buradan aktifleştirebilir, bu yazının hangi tarih / saat’te eskiyeceğini belirleyebilirsiniz.

Pekii, bu yazı eskidiğinde ne olacak? Yazı nereye gidecek? Buna da siz karar veriyorsunuz. Resimde de göreceğiniz gibi form üzerinde birkaç seçenek sunulmuş. Yazıyı isterseniz Draft (taslak) haline getirip yayından alabilir, isterseniz private seçerek sadece sizin kullanıcınıza görünür hale getirebilir, silebilir veya yazı kategorisini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz kurcalayabileceğiniz diğer ayarlarına panelinizin sol kısmından ulaşabilecğeiniz Ayarlar » Post Expirator başlığı altından da ulaşabilirsiniz.

post-expirator-ayarlar

Ayrıca dilerseniz yazınızın altında, bu yazının hangi tarih / saatte zaman aşımına uğrayacağını da okurlarınıza gösterebilirsiniz. Post Expirator eklentisi size bunun için de olanak sağlıyor. Eklenti ayarlarının en alt kısmına göz atabilirsiniz.

post-expirator-ayarlar-footer

Benzer özellikler sunan bir başka eklenti de Simple Post Expiration. Onu da deneyebilirsiniz.

WordPress’te Yazının Belli Bir Kısmına Zaman Aşımı Nasıl Uygulanır

Yukarıda anlattığımız yöntem, bir yazıyı olduğu gibi zaman aşımına uğratarak yayından kaldırmak üzerineydi. Bazı durumlarda istediğimiz şey tam da bununla örtüşmüyor. Bazen yazımızın sadece bir kısmı zaman aşımına uğrar ve sadece orayı kaldırmamız gerekebilir. Eğer bunu daha yazımızı yazarken ön-görebiliyorsak, kullanacağımız eklentinin Scheduled Content (Zamanlandırılmış İçerik) aradığımız basit ve en iyi çözüm.

Bu eklenti yazınızın belirli bir kısmının sizin belirleyeceğiniz tarihte eskiyip, görünmez hale gelmesini sağlıyor.

Öncelikle, her zaman olduğu gibi, eklentiyi yükleyip etkinleştirmemiz gerekiyor. Bundan sonra hiç bir ayar yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken yazınızın içinde ilgili kısma bir kısa kod ekleyerek o kısmın ne zaman zaman aşımına uğrayacağını belirlemek. Zamanı geldiğinde, bu kısım okurlarınız için görünmez olacak.

[schedule on='2014-12-01' at="10:01" expon='2014-12-01' expat="13:15"] gizlemek istediğiniz içerik buraya gelecek [/schedule]

[label style=”red”]Dikkat:[/label] Burada tarih formayı yıl-ay-gün, zamansa 24 saatlik formatta olmalı.

Zaman kısmı sitenizin Ayarlar » Genel kısmında göreceğiniz saatle uyumlu olduğundan bu kısmı zaman ayarlarının doğruluğu açısından bir kontrol etmenizde fayda var.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.