WordPress 4.2 Neler Getiriyor?

WordPress’e 2015’in ilk büyük güncellemesinin WordPress 4.2 ile Nisan ayında çıkması planlanıyor. Pek çok büyük yeniliğin konuşulduğu ve bir kısmının 4.2 güncellemesine dahil olacağı bu yükseltmede göreceğimiz bazı yenilikleri bu yazıda paylaşmaya çalışacağım.

 

Yeni ve Geliştirilmiş Emoji Desteği

Kurumsal siteler ve içeriğe önem veren pek çok site sahibini pek heyecanlandırmasa da dünya ortalamasında çoğu wordpress blog yazarını heyecanlandırıyormuş. Duygusal ifadeleri görsel olarak yansıtan emoji’leri zaten WhatsApp ve Facebook’tan alışık olanlar için bu ekleme bir müjde olarak algılanabilir. Zira yapılan araştırmalara göre iş yazışmalarında -olmaması gerektiği halde- emoji kullananların daha güçlü ve sıcak karşılandığı belirtiliyor.

wordpress-4-2-emoji

İletişimde emoji kullanımı, duyguları yansıtmanın eğlenceli bir yolu. WordPress de uzun süredir basit düzeyde bu surat ifadelerini zaten eklentiler yoluyla destekliyordu. WordPress 4.2 ile eklentisiz de, bu ifadeleri kullanabilecekmişiz.

 

Temaları Özelleştirme Ekranından Değiştirme

WordPress 4.2 temalarınızın da yükleme, göz atma ve ön izlemelerini Özelleştirme ekranından yapabilmenizi sağlayacak geliştirmelerle geliyor. Artık Tema Özelleştirme ekranından ayrılmadan farklı temalara geçiş yapma, ön izleme ve aktifleştirme yapılabilecek. Ayrıca bu pencerede yeni tema yükleme butonuna da yer veriliyor.

 

Eklenti Yükleme ve Güncellemeler Artık Daha Hızlı

Yeni güncelleme ile WordPress 4.2’de Eklentileri yüklemek daha modern ve rahat bir yapıya bürünüyor. Artık yeni bir eklenti yükleyeceğiniz zaman “Yeni Ekle” tuşu veya “Arama” sonuçlarından tek tıklamayla indirebileceksiniz.

Yüklediğiniz eklentiyi de artık eskisi gibi bir de aktifleştirmekle uğraşmayacaksınız. 4.2 ile yüklenen tüm eklentiler anında aktifleşiyor (Oh be). Böylece iki aşamada (yükleme – aktifleştirme) yaptığımız işlem tek tıklamayla hallolacak.

Wordpress 4.2 ile eklenti yüklemek artık daha kolay.

WordPress 4.2 ile eklenti yüklemek artık daha kolay.

Diğer taraftan hemen aktifleştirmek istemediğiniz bir eklenti yüklüyorsanız, yüklemenin ardından Eklentiler sayfasına dönüp, o yüklediğiniz eklentiyi pasif hale getirmeniz gerekecek. Ancak bu tabii ki çok karşılaşılacak bir durum değil.

Aynı özellik eklenti güncellemeleri için de geliyor. Kullanıcılar artık güncellemek istedikleri eklentileri, “Yüklü Eklentiler” ekranından ayrılmadan güncelleyebilecek.

 

Yeni ve Geliştirilmiş Press This Düğmesi

Şahsen pek kullanmadığım ama kullanışlı olduğunu bildiğim bu özelliğe yazma ayarları sayfasından ulaşabilirsiniz. Çok bilinen bir araç olmasa da geliştiriciler WordPress 4.2 ile bu özelliğin küllerinden doğacağını söylüyorlar. Press This düğmesiyle ilgili iki büyük geliştirme geliyor.

Wordpress 4.2 - Press This Düğmesi

WordPress 4.2 – Press This Düğmesi

İlki, adres çubuğuna sürükleyip bırakacağınız bu düğmenin kendisi. Basit bir kullanımı olan bu düğme, beğendiğiniz ve wordpress sayfanızda paylaşmak istediğiniz bir içeriğe rastladığınızda basabiliyorsunuz. WordPress yeni yazı yazma sayfanız anında bir popup pencerede açılıyor ve sayfa başlığı, görsel ve sayfanın ana yazısı, orijinal sayfaya bir link ile birlikte pencereye geliyor.

Her internet sayfasında çalışan bu araç özellikle Youtube, Twitter, Instagram ve Vimeo gibi sitelerde mükemmel çalışıyor.

İkincisi ise, Press This aracı dilerseniz mobil cihazınızdaki tarayıcılarınızda açıp, ana ekranına yerleştirilebilecek bir araç haline geliyor.

 

Dilerim WordPress 4.2 ile ilgili olarak, yeni güncellemede neler geleceğine dair birkaç iç açıcı ipucu verebilmişimdir. Nisan ayında yükleyip daha ne sürprizlerle karşılaşacağımızı göreceğiz.

 

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN