Web Tasarımcılar: Nasıl Olacak Bu İşler?

Son teknolojiyi kullanıyoruz!

En tanınmış üniversitelerden başka hiç bir yerden personel almıyoruz, ölsün gerisi!

Personelimizin yüzde bilmem kaçı mühendis.

İnsan kaynaklarımız CV’leri didik didik ediyor. Hatta Teknik personelle yaptığımız 3. görüşmede mini bir sınav bile yapıyoruz teknik anlamda. (Sonrasında 2 görüşme daha olacak!)

Hepsi Boşuna!

Çünkü sonunda iş dönüp dolaşıp Analytics’ten baktık, ziyaretçilerimizin çoğu eski Internet Explorer kullanıyor” noktasına takılıyor. Onlar göremeyecek diye pek çok özellikten vazgeçiliyor ya da saatlerce deneme yanılma yoluyla, sitenin / uygulamanın, her eski Explorer versiyonunda da benzer aynı şekilde görünmesi için taklalar atılıyor!

O son teknolojiyiz diye bağıran ajans – firma – ekip, her kimlerse, 10 yıllık eski teknolojiye mahkum ediliyor.

 

bilisimci

Çözüm?

Tabii ki EĞİTİM!!

Pekii nasıl bir eğitim? Hala Windows XP’nin içinde gelen dandik Explorer’ı kullanıp, tarayıcının ne olduğunu düşümeyen, bilmeyen, başka şekilde internete bağlanılabileceğinden habersiz, bir sitenin adresini duyunca önce google.com ‘u açıp sonra arama satırına bilmemne.com diye sitenin adını yazıp, sonra ilk sonuca tıklayan insanları nasıl eğiteceğiz?

Bence çözüm yolu (önerim) yine tasarımcılar ve Yüksek Teknoloji kullanıyoruzdiye böbürlenmek isteyen firmalardan geçiyor.

Şöyle ki: Sayfayı açan tarayıcının ne olduğunu zaten anlamak büyük iş değil. Eğer Sayfadaki modern özellikleri desteklemeyen bir tarayıcıyla bakıyorsa ziyaretçimiz, yine içeriği gösterelim, ama basit – çok basit – bir şekilde. Düz yazı ve %100 boyutunda resimlerle. İçerik orada bilgi isteyene “işte aradığınız bilgi bu” diyen bir sayfa.

Sayfanın üzerinde veya altında da Modern tarayıcıar hakkında bilgi – indirme yönergeleri ve neden eski tarayıcıların artık kullanılmaması veya güncellenmesi gerektiğine dair bilgiler içeren, ortak bir siteye (.org) bağlantı.

Bu bahsettiğim siteyi nasıl yapmalıyız, ayrıca konuşulur, ama Türkçe ve BOL görsel içeren bir siteye acilen ihtiyacımız var.

Siz ne düşünüyorsunuz?

 

Bu yazı ilk olarak LinkedIn'de yayınlanmıştır.

Trackbacks & Pings

  • HTML5’e Giriş | Altuğ Gürkaynak :

    […] kullanabilmek tarafında tabii ki. Bilgi ve pratik anlamda geri olmasak da, daha önce de bir yazıda belirttiğim gibi ülkece teknolojinin kullanımı konusunda geriden geliyorduk. Neyse ki artık bu […]

    3 sene ago

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN