HTML Nedir?

Bilişim sektöründeki veya konuyla ilgili okurlar “şimdi başka konu mu kalmadı da taa oradan başladın yazmaya” diyebilirler. Fakat internette bu sorunun cevabı bolca bulunabilse de, işin içine <tag>’leri sokup insanların kafasını karıştırmayalım, korkutmayalım derim.

Sn zamanlarda birçok müşterimden (ilgili olanlardan) sorular alıyorum. Burada birkaç satırla ve gayet özet şekilde web sitesi yaptırmak/yapmak veya ilgilenmek isteyenlere temel birkaç noktayı açıklamak istiyorum.

HTML Nedir?

HTMLEn basit haliyle bir web sitesinin yazılımı için gerekli kodlara HTML (HyperText Markup Language | Zengin Metin İşaretleme Dili) denir. Bir yazılım veya programlama dili değildir, çünkü HTML kodlarıyla, kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların internet tarayıcı (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari vb.) yazılımlar tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

Web siteleri birçok farklı (fakat temelde birbirine çok benzeyen) dillerle oluşturulabilir. Bunların en basiti de, dilimize en çok dolanan HTML’dir. Belli kuralları ve standartları vardır ve son safhası W3C HTML 4.01 olarak adlandırılır. HTML bu aşamadan sonra yerini bir üst versiyonu diyebileceğimiz XHTML’e  (Extensible HyperText Markup Language | Geliştirilebilir Zengin Metin İşaretleme Dili)bırakmıştır. Yine de HTML halen basit site yapımlarında (fakat ancak XHTML ile çelişmeyen kodları) kullanılabilmektedir.

XHTML’den başka bir yazıda basedeceğim.

Beğendiniz mi?

3 yorum

  1. Bünyamin T.   •  

    Genel olarak güzel bir yazı olmuş. Eğer bu bir yazı dizisi olacaksa takip etmek isterim.

    Saygılar.

  2. Pingback: CSS deyip durduğunuz da ne ola ki? | İşim Gücüm Web

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN