Freelance Çalışmalarda Ücretlendirme ve Fırsatlar!

Türkiye’de Freelance Çalışmak konulu önceki yazımızın konusu Freelance, İşverenlik ve Müşterilik Kavramları Üzerine idi. Bugün, ücretlendirme, müşteri ve bağımsız çalışan açısından ortaya çıkabilecek avantajlar ve ortak fırsatlara değineceğiz. Umarım faydalı bazı noktaları beraber aydınlatabiliriz.

Bağımsız çalışanların oluşturduğu ve ucu bucağı belirsiz bu serbest piyasada haliyle birbirinden çok uzak rakamlarda fiyatlandırmalar ve çalışma koşulları ortaya çıkıyor. Aynı iş için 100 TL ile 10.000 TL istendiğini görüyor, duyuyoruz. Kişisel yaklaşım, iş akdi, ek hizmetler, hizmet kalitesi gibi değişkenleri de hesaba kattığımızda talep edilen ücret müşteriler üzerinde tahmin edilemez etkiler yaratabiliyor. Örneğin, çok detaylı bir iş için az önce sıraladığım değişkenler hiç konuşulmadan istenilecek normal bir rakam, müşteri üzerinde, görüşmeleri o anda kesecek derecede sıkıntıya sebep olabiliyor. Önceki yazımda da belirttiğim gibi “her şeyin konuşulması” evresinden sonra ücretlendirme ve ödeme seçeneklerine geçilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

Bahsettiğim değişkenlere başka bir konuda dönmek üzere, şimdi bu yazının konusu olan ücretlendirme ve ödeme seçeneklerine geçelim. Benim de kullandığım ve freelance çalışan meslektaşlarımdan (yerli-yabancı) dinlediğim en etkili 2 yöntemi burada paylaşmak istiyorum.

%50 Peşin / %50 İş Tesliminde

Çok duyduğumuz ve düzgün uygulandığında iki tarafı da (müşteri ve serbest çalışan) mutlu eden bu yöntem, kendini anlatıyor. Fakat burada altını çizmek istediğim önemli bazı ayrıntılar var.

Müşteri (iş isteyen) tarafında avantajlar: Ön ödemeyi yapmış olmaktan kaynaklanan, karşı tarafın iş akdine uyması beklentisi ve yaptırım gücü ortaya çıkıyor. Bu yaptırım gücünün elbette yine aynı iş akdinde belirtilmiş olması gereken sınırlandırmaları olmalı ve sık sık karşılaşılan efendi/çalışan paradoksuna yol açmaması şart!

Müşteri tarafında sorumluluklar: İş isteyen taraf (kişi veya kuruluş) iş tamamlanıp kendisine teslim edildikten sonra (eğer iş akdinde belirtilmiş ise) ne kadar ekleme, çıkarma, değişiklik yapmaya hakkı olduğunu bilmeli. Sınırsız bir “Ödedik ya parasını, tabii düzeltmeler isteyeceğiz” mantalitesi eninde sonunda iflas etmeye mahkumdur. Müşteri, karşısındakinin sömürge olmadığını iyi anlamalıdır.

Çalışan (Freelancer) tarafında avantajlar: Peşin alınan %50’lik ödemeyle sağlanan güven ilişkisi içerisinde maddi endişe olmaksızın rahat bir çalışma sağlanır. Yine iş akdinde, koşullar ve sorumluluklar düzgün şekilde belirtilmiş ise, serbest bir çalışan için en rahat ve güvenli ödeme / çalışma şeklidir.

Çalışan (Freelancer) tarafında sorumluluklar: İş tesliminde alınacak %50’lik kalan ödemenin, freelance çalışan kişinin eline geçebilmesi için kendi sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi beklenmektedir. Haliyle, kaliteli bir iş, düzgün derlenmiş ilerleme raporları ve ölçülü iletişim Freelance çalışana artı puanlar kazandırır ve hakedilen ücret sorunsuz şekilde alınacaktır. İş akdinde belirtilmiş ise, ücretinin tamamını almışsa dahi, devam edecek bazı işlemler olabilir (Örneğin; belli bir tarihe kadar SEO güncellemeleri, belli aralıklarla müşteriye gönderilecek ziyaretçi istatistikleri vs.)

FreelanceClient

Saatlik Çalışma Ücretlendirmesi

İkinci değineceğim usûl, saatlik ücretlendirme. Bu tarz çalışma genellikle tasarımı bitmiş, güncellemeler istenen işler için uygundur. Ya da müşterinin isteğine göre maaş benzeri bir düzene oturtmak adına iş isteyen tarafından tercih edilebilir.

Türkiye’de Web tasarım işleri için (grafik tasarım, web’e aktarma, uygulama, yönetim) bu ücretlendirmenin 2009’da genellikle 10 TL ile 30 TL arasında değiştiğini gördüm. Çok daha yukarılara da çıkabiliyor elbette ama tabii bu rakamlar tamamen iş akdi veya anlaşmaya bağlı.

Bu sistemde en önemli husus düzenli ve dürüst iş raporlarıdır.

En pratik şekilde, bir excell tablosuyla tutulacak iş raporları, belirlenen ödeme tarihlerinde (haftalık veya aylık) müşteriye gönderilir ve ödeme yapılır.

Bu tabloda olması gereken alanlar:

 1. Yapılan Çalışmanın tarihi (ve isteniyorsa saati)
 2. Çalışma boyunca yapılan ekleme ve güncellemeler (sadece başlıklar veya açıklamalı)
 3. Çalışmanın ne kadar sürdüğü
 4. Ödeme tarihine kadar yapılan toplam çalışma saati’nin belirtilmesi.

Kişisel olarak söyleyebilirim ki, iki yöntemle de halihazırda sorunsuz çalışıyorum. Seçimi müşterilerinize bıraktığınız ve doğru / dürüst çalıştığınız sürece, sadık müşterilerinizle istedikleri sistemle çalışmaktan keyif alacaksınız. İş isteyen taraftan da düşünürsek durum aynı. Tüm emeklerin ve çalışmaların bir ticaret oluşturduğu bu iş modelinde (freelance / bağımsız çalışma) ücretlendirme, elbette en önemli madde. İki taraf için de doğru bir ücretlendirme ve ödeme metodu belirlenmesi, bu ikili ilişkinin ileride de doğuracağı yeni ticaretler için esas kabul edilmeli ve özenli, dikkatli planlanmalı.

Umarım faydalı bir özet olmuştur, bir sonraki yazıda çok istek alan meşur “iş akdi” konusunu irdeleyeceğiz :)

 

Beğendiniz mi?

5 yorum

 1. Gökçe Ozan Toptaş   •  

  Pek güzel pek güzel. Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, eline sağlık.

 2. Seçil T.   •  

  Bir freelancer olarak uzun süredir üzerine kafa yorduğum bir konuydu. Tecrübelerinizi buradan paylaşıyor olmanız çok güzel.

  Bahsi geçen iş akdiyle ilgili yazınızı da merakla bekliyorum.

  Saygılar.

 3. Pingback: Freelance Anlaşmalarda İş Akdi (sözleşme) | İŞİM Gücüm Web - Altuğ "Mr. Goodbytes" Gürkaynak

 4. Pingback: Freelance Calismalarda Ucretlendirme « project manager

 5. Burdayiz.net   •  

  Altug ßende Freelance Çalışan ßiriyim. En iyisi Evet, %50 – %50 ödemeli :) Destekcinizim..

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN