Elinizi kuvvetlendirin: E-Sertifikalar

Günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan e-sertifikalar artık hemen hemen her alanda bilgi ve becerilerinizi belgeleyebileceğiniz evraklar olarak kabul görüyor. E-sertifika terimi halen bilinirliğini ve geçerliliğini ispat etmekle uğraşıyor olsa da, o kadar da yeni bir uygulama değil. İnternet üzerinden farklı güvenlik seviyelerinde yapılabilen sınavlar sonunda alacağınız nota göre hakkedilen bu sertifikalar kariyerinizi ciddi anlamda etkileyen kilometre taşlarına dönüşebilir.

2000 Yılında okulu bitirdiğimde en büyük sıkıntım mesleğimin ne olduğunu ve neler yapabildiğimi, bölümümün ismini söylediğimde anlatamamaktı. “Bilgisayar Donanımı” bölümünü bitirmiştim ve insanlar bunu ilk defa ben söylediğimde duyuyorlardı. İş dalga geçme noktasına kadar dayanmıştı ve “tornavidan nerede?” gibi sorularla dahi karşılaştım. Oysa ki ben okulda gösterilmediği halde, hobi olarak, Web tasarımı öğrenmiştim, ikinci bir yabancı dil öğrenmekteydim ve 2 spor dalında iyi durumdaydım. Ancak profesyonel iş piyasasında bunların değeri yoktu, ben “tornavidası olmayan” donanımcıydım.

İşsiz geçen aylardan sonra artık böyle olmayacağını anladım ve Sertifika eğitimlerini araştırdım. O dönem için çok pahalı da olsa (ve biraz da alternatifsizlikten) MCSE (Microsoft Sistem Mühendisliği) eğitimlerini tamamladım. Bu arada da Brainbench.com ve benzeri, e-sertifikalar sağlayan, sitelerle tanışmıştım. Bu siteler, yazımın başında da bahsettiğim gibi online sınav – eğitim ve sertifikasyon işlemlerini gerçekleştiriyor ve hatta bazı sınavları dönem dönem ücretsiz yapıyordu. Halen ücretsiz çok sayıda sınav mevcut.

Ben de Brainbench’in ücretsiz sınavlarına girerek, iyi bildiğim konularda birkaç sertifika aldım. İlk işime de bu sertifikalarımı göstererek (Sertifikalar sadece Jpeg ve Brainbench içindeki bir sayfayı gösteren linkler şeklindeyi) birkaç hafta içinde girdim. Ekonomik krizin ve beraberinde işsizliğin bizim kuşağı kavurduğu bir dönemde, hem de sadece diplomam ve gönüllü birkaç işten ibaret bir özgeçmişle bunu başarmış olmak benim için önemliydi.

Türkiye’nin hali malum, çok az kişi mezun olduğu bölümün işini yapabiliyor ve diploma sahibi olmak artık pek de bir değeri olmayan, bir lise hayalinden ibaret hale geldi. Bunu yaşadıklarımla ve üst üste 2 ekonomik kriz yaşayıp çevremdekiler (mühendisler) işsiz kalırken nispeten hızlı iş bulduğumda daha iyi kavradım. Sertifika sahibi olmak “Bu sertifika, bu kişi, şu alanda işi biliyor” demek olmuştu.

10-15 senedir sertifika veren sitelerde çok büyük bir gelişme olmadı. Türkiye’deyse son 2 senedeki birkaç kurum içi online eğitim ve Anadolu Üniversitesi – Açık Öğretim Fakültesi‘nin özel olarak hazırladığı, oldukça pahalı, online eğitim ve online sertifika sınavlarından başka bir gelişme olmadı.

Tüm sektörlerde çalışan herkesin ücretli veya ücretsiz e-sertifika sınavlarına olabildiğince sık girip sertifikalarını güncel tutmalarında üç fayda var:

  1. Uzmanı olduğumuz konular hakkında bilgimizi güncel tutmak,
  2. Kişisel Gelişimde kendine güven
  3. Bilgi altyapımızı belgelemek.

Burada kendi hikayemi anlattıysam da, dilerim sertifikaların önemine biraz olsun dikkatinizi çekebilmişimdir.

Sevgilerimle,

Altuğ.

Beğendiniz mi?

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN