CSS vs Tarayıcılar – Yumuşak Kenar Problemi

Border-radius özelliği CSS2 ile başlayıp CSS3’te rahata ereceğimizi düşündüğümüz ama halen özellikle Internet Explorer ve CSS Validator tarafında bize sorun çıkaran bir güzellik (!)

Tasarım yaparken kullanmaktan çok hoşlandığım bir özellik border-radius. Okuduğum kaynaklarda artık (Firefox için kullanılan) -moz-border-radius teriminin kalktığı ve sadece border-radius‘a döndüğünü yazıyordu. Yine de en güncel Firefox sürümünü kullandığım halde -moz- termini CSS kodumdan çıkardığımda yumuşak kenarları çizemediğini gördüm. Yani Mozilla Firefox, halen -moz-border-radius yazınca yumuşak kenarlar oluşturabiliyor.

Bir diğer BÜYÜK sorun da, I.E. 9 öncesi Explorer tarayıcılarının border-radius’u tanımaması. Yani yumuşak kenarlar için Explorer’da halâ görsellere bağlı kalıyoruz. Bu çok can sıkıcı olduğu gibi Microsoft’un standartları çook geriden takip ettiğinin başka bir göstergesi. Belki rastlamışsınızdır, internette dolaşan şöyle bir tanım var I.E. için: “internet explorer is a simple microsoft tool for downloading firefox

Haydi diyelim ki, varsın Explorer’da köşeler keskin olsun dedik. Bu sefer de karşımıza CSS validator’den geçememe sorunu çıkıyor. Standart olarak girdiğimiz http://jigsaw.w3.org/css-validator/ adresi bildiğiniz gibi CSS2.1 boyutunda inceliyor kodunuzu. Eğer CSS3 için yazdığınız kodunuzu CSS3 olarak validate etmek isterseniz şu şekilde bir URL yazmanız gerekiyor: http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator?uri=http://domain-adiniz.com/style.css&profile=css3 .. Denedim, ama CSS3 Validator da -moz-border-radius’u beğenmedi.

Google Chrome’da ise hiç bir sorun yok. Chrome’da, çerçeve verilmiş alanlarda dahi çerçeve renklerini border-radius’a çok başarılı şekilde yedirebiliyor. Çerçevesi dashed, dotted veya solid olsun, her kenarın kalınlıkları farklı olsun, renkleri değişsin, fon rengi de verilmiş olsun, önemli değil Google Chrome bu işin üstesinden çok güzeli geliyor. hem de standartlaşış border-radius terimiyle.

Şu durumda Chrome > Firefox > Diğer Herşey > I.E. gibi bir manzara var karşımızda. Tabii w3.org’un da validator’unda bazı sorunlar mevcut.

Belki de yakın zamanda bu standartlar ve validator güncellenecektir de ben acele ediyorumdur :) Ama şimdilik manzara bu..

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN