CSS deyip durduğumuz da ne ola ki?

Web insanlarıyla çalışmak zorunda kalıp onların deyimleriyle kafası karışanlara destek olmaya devam ediyorum. Bugün CSS (sieses) ne menem birşeymiş onu görelim.

CssCascading Style Sheet(s) – Türkçe meali: Kademeli Stil Şablonları. HTML‘de kullanılan metin, resim, ölçütleme, hizalama gibi fonksiyonların çok daha esnek bir şekilde değiştirilebilmesine fırsat veren bir yöntemdir. Çoğunlukla tanımlamaların yapıldığı ayrı bir dosya’da tutulan CSS tanımları yeni dönem internet sayfalarının olmazsa olmazı ve XHTML’in kardeşidir. HTML kullanılan sayfalarda zorunluluktan ziyade yazıma ve sayfa açılış sürelerine rahatlık sağlamak için kullanılır.

 

Şöyle ki: Web sitenizde 10 sayfa var ve bu 10 sayfada da aynı yapıları kullanıyorsunuz diyelim. Bu yapıların font, genişlik, renk, aklınıza gelecek birçok özelliğini tek bir dosyadan ayarlayabilirsiniz. Böylelikle sayfalarınızın başında 1 defaya mahsus çağıracağınız bir css dosyanız ile (style.css, benim.css, yeni.css …) hem kullanıcı bilgisayarın ön-belleğinde saklamış olan css kodları sayfanın daha hızlı açılmasına, hem de kodlamayı veya varsa yazılımı yapan kişinin/kişilerin daha temiz bir çalışma alanına kavuşmalarını sağlayacaktır.

Aynı şekilde bu kullanım kaliteli bir kodlama anlamına da gelir ki, günümüzde bir web sitesinin sadece kullanıcıya görünen yüzünden ziyade, içeride olup bitenler de kalitesi konusunda bilgi veriyor.

CSS’le ilgili daha detaylı bir yazıyı farz oldu. Onu da yakn bir zamanda paylaşmak istiyorum.

Görüşmek üzere.

Beğendiniz mi?

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN