Chrome kullanıcıları goo.gl’a kavuştu!

Hatırlarsanız goo.gl ile ilgili önceki yazımda ana sayfasının halen aktif olmadığını fakat feedburner yoluyla goo.gl kısaltmaların mümkün olduğundan bahsetmiştik.

Artık URL kısaltması yapmak istediğiniz her sayfayı Chrome Eklentilerini kullanarak anında goo.gl kısaltmasını oluşturmak, twitter veya facebook’ta tek tıkla kullanmak mümkün oldu. Şu adresten ulaşabileceğiniz “goo.gl url shortener” eklentisini Google Chrome’unuza yüklediğinizde bu işlemi tek tıkla ve çok sade bir mini pencerede yapmanız mümkün. Sadeliği dolayısıyla benim seçimim bu eklenti oldu. Bu yazıyı yazdığım şu sırada eklentiyi kullanan 3,776 kişi olduğunu görüyorum.

Ayrıca başka bir eklenti daha var ki bu biraz daha gelişmiş hali. URLShortener‘a http://goo.gl/Hv4F adresinden ulaşabilirsiniz. Bu gelişmiş URL kısaltma düğmesi size istediğiniz URL kısaltma hizmetini kullanma özgürlüğü sunuyor. Bu eklentiyi de yazıyı yazdığım şu anda sadece 129 kişi kullanıyor!

Seçim sizin!

Beğendiniz mi?

2 yorum

 1. Kaan Emeç   •  

  Ben artık Google’ın tüm interneti tekeline almaya çalışmasından biraz rahatsız olmaya başladım. Geçen gün bir yazı okumuştum yakında internet’e Google demeye başlayacağız diye. Öyle olmasını istemem. Zaten internetin özüne aykırı tekel kavramı…

  Bu sebeple Google’ı genellikle beğeniyor olmama ve birçok hizmetini kullanıyor olmama karşın artık bu ve bunun gibi ortada hiçbir ihtiyaç yokken ortaya çıkardıkları bu klon servisleri kullanmayı düşünmüyorum…

 2. Altuğ Gürkaynak   •  

  @Kaan Emeç
  Bu konuda sana katılmakla birlikte bunun -şimdilik- bende tehlike çanları çalmadığını düşünüyorum. Bir tekelleşme dediğin gibi internet’in yapısına ve hatta ruhuna da aykırı. Öyle bir durumda tüm kullanıcılar ve hatta girişimciler tepki koyacaktır diye düşünüyorum.

  Tepkiden de alternatifler doğar :)

AKLINIZDAKİLERİ PAYLAŞIN, SORU SORUN veya YORUM YAZIN